Interviews

Současná doba znamená nadbytek ve všech směrech, DJe nevyjímaje. 2000 českých Dju, zaregistrovaných na IDJ.cz jsou toho jasným důkazem. Jak se vlastně vůbec může někdo z nových jmen prosadit na scéně ve výraznějším měřítku? Jak se to povedlo tobě?

Díky za tuhle otázku Aleši! Tak, za prvé bych chtěl říci, že na české “scéně” je opravdu nadbytek různých Djs a číslo 2000 tomu jen nasvědčuje. Prosadit se zde není vůbec lehké při takovém počtu lidí. Člověk musí být něčím výjimečný, musí mít v sobě sílu a energii, kterou předá dál a lidé si z jeho setu něco odnesou. Cest, jak se prosadit je mnoho. V Čechách je to hodně o známostech v klubech a mezi promotéry, což ovšem nevypovídá o kvalitě českých djs. Je zde hodně “DJs”, kteří hrají to samé a snaží se kopírovat něčí styl, což rozhodně není dobrá cesta, jak prorazit. Je zde taky několik málo Djs, kteří dělají dobrou produkci, ale v poměru na 2000 lidí máme v Čechách fakt málo producentů. Mě se podařilo prosadit díky vlastní produkci, která byla přijata s dobrými ohlasy v zahraničí, a také díky přátelům, se kterými jsem v kontaktu.  Nejsem v pozici, abych někomu radil co má dělat, ale pokud bych mohl poradit, tak rozhodně cesta je přes vlastní produkci, protože v zahraničí dj, který nemá pár svých dobrých tracků – když to řeknu takhle – tak není pro nikoho zajímavý.


Správné, kouzelné slovíčko “produkce”. Proč myslíš, že u nás je tak málo producentů a tolik DJů se spokojí s pouhým ohráváním cizích hitů? O tobě je známo, že děláš pravý opak a ve svých setech hraješ hodně vlastní muziky.

Jakub Mildner: Proč je u nás tak málo producentů mi není jasné. Možná je to proto, že málo lidí má čas a hlavně trpělivost dělat vlastní muziku, učit se s programy a hardware atp. Hodně Djů se spokojí s ohráváním cizích hitů proto, že ty hity jsou osvědčené a nejsou tam žádné předsudky, že by třeba nemohl ten song fungovat. U mě jako u producenta jsou obavy vždy, když pustím novou věc někde na akci. Člověk neví, jak to lidé poberou. Ale pocit z toho, že se lidé baví a líbí se jim hudba, kterou hraji je nepopsatelný a dává mi to novou energii do další tvorby. Muzika se dělá pro lidí a tak by to mělo být. Bez nové muziky by scéna pomalu, ale jistě zanikala.

Hodně se teď mluví o tom, že elektronická scéna skomírá na úbytě. Osobně jsem ale přesně opačného názoru. Co ty si myslíš o naší scéně? Máš dokonce možnost srovnání, protože často hraješ za hranicemi…

Zajímavá otázka. Já si osobně nemyslím, že by elektronická scéna nějak skomírala, jen se podívejme na fakt, že na IDJ se registrovalo již 2000 djs a číslo stále roste a roste. O naší scéně si myslím to, že zde není mnoho kvalitních akcí, které by lidi přitáhli svou koncepcí. Nepamatuji si moc akcí, které by byly za opravdu “lidovou” baťovskou cenu 99 Kč a s takovým lineupem, jako jsou série parties Full Moon. Scéna by měla jít návštěvníkům více vstříc. Rozhodně teď bude mít hodně klubů problémy, protože ekonomická krize zde ještě neudeřila plnou silou. Ale udeří a brzo. Sice je to přechodné období, ale pokud lidé budou vydělávat méně peněz, tak si bohužel nebudou moci dovolit drahé lístky na občas ne příliš dobré akce. Naše scéna v porovnání se zahraniční scénou je jiná. V zahraničí se lidé opravdu dobře baví a neřeší takové věci, jako co kdo má na sobě atp. V Čechách je scéna úplně jiná a myslím si, že je více negativní energie mezi lidmi. Dneska větší procento lidí přijde na party se tam jen “ukazovat”, aniž by měli nějaký zájem o hudbu, která se tam hraje. Rozhodně by lidé měli více otevřít mysl a povrchní věci, jako kdo co má na sobě atp atp, by měli hodit za hlavu. O tom to opravdu není. Party by měla být o hudbě, dobré zábavě. A to je velký rozdíl mezi zahraničními parties a těmi českými.


A co tvoje muzika? Vím, že más připravené své první album, ale také spolupráci s lidmi jako Eiven Major či Corvin Dalek…

Nyní dokončují společně s Petrem Vajsejtlem (Dj Pietro) naše debutové album “YES or NO”, které by mělo vyjít koncem března. Album bude obsahovat 11 tracků, více zatím neprozdradim Hodně se teď soustředím na náš Live Act “The Storm Brothers”. Také doděláváme livko pro živé vystoupení na naší tour, která by měla začít koncem dubna či začátkem května. Tour bude spojena se speciální videoprojekcí jedné anglické firmy, která se zabývá vizualizacemi. Co se týče spoluprací, tak ano, spolupracuji s Corvinem a Eivenem již dlouhé roky. Jsme velmi dobří kamarádi, oba jsou excelentní producenti a mám se od nich ještě co učit. Jinak co se týče čistě mojí produkce, plánuji vydat už brzy singl Liberation. O remixy se postarají Corvin Dálek, Ange Siddhar a další.

Až album vyjde, jak s ním hodláš naložit? Bude nějaké tour, nebo speciální křest alba? A vůbec, chystáš se teď hrát víc v Čechách? Doposud jsi byl k vidění spíš za hranicemi…

Album vyjde na CD a digitálně. Tour se plánuje na začátek května. Speciální křest alba plánujeme, ale ještě nevíme, který klub či prostor si vybereme. Vše je v jednání. Rád bych teď v Čechách více hrál a proto připravujeme tour po českých parties, přeci jenom všude dobře, doma nejlíp, že…

Vidíš, jak bys vlastně definoval svůj styl? Je nějaký rozdíl mezi tvou muzikou a tvými sety?
Co se týče stylu, to si nejsem moc jistý, nejsem moc odborník přes styly, ale zařadil bych to někam mezi alternativu, house, electro house, minimal, techno. Moje sety jsou většinou tvrdší, než muzika, kterou dělám. Skládám samozrejmě i taneční tracky tvrdšího rázu, ale radši mám více melodické deep, melancholické tracky, které davu něco dají. Nemám moc rád monotonní techno, kde se nic moc neděje. Se zvukem se dá dělat hromada věcí, což mě baví nejvíc. Takže na party hraju z kontroléru + nějaký syntíky. Přeci jen živé hraní je živé hraní. Stejně tak jako bubeník nezahraje stejnej úder 2x…

Máš nějaké plány nebo nesplněné sny, na kterých bys chtěl pracovat v nejbližších měsících a letech? Nebo třeba lidi, se kterými bys měl chuť společně dělat?

V plánu mám několik projektů, rozhodně se chci více věnovat vlastní produkci a dávat tak radost a energii do toho, co mě baví. Hodně bych chtěl spolupracovat s lidmi, kteří jsou okolo mě do teď, přeci jenom každý má jen pár dobrých kamarádů, na které se může spolehnout v jakékoliv situaci. Nesplněné sny mám, ale sny jsou od toho, aby si je každý držel pro sebe, pak by to nebyly sny. A někdy se plní… V nejbližších měsících bych měl spolupracovat s Neilem Tennantem (Pet Shop Boys) na jednom songu.

Nás dva seznámil Mark Reeder, což je nejen velká osobnost světové scény, ale také zajímavý člověk. Jak si se s ním seznámil ty a jak Marka vnímáš?

Mark Reeder je velká osobnost. Seznámili jsme se na Creamfields před 7 lety. Mark je člověk, který má za sebou opravdu mnoho. Počínaje účinkováním coby kytarista v známé skupině Simply Red, kamarádstvím s Joy Division a New Order, přes objevení jmen jako je Paul Van Dyk, Corvin Dalek až po založení labelu MFS a později rozšíření na MFS-Flesh. Mark je velká ikona světové scény, i když mnoho lidí tady v ČR ho nezná. V Berlíně je pravidelně zván do pořadů o taneční scéně, do různých rádií atp. Také teď dodělal remix pro nový Pet Shop Boys singl, který je opravdu „Back to 80s remix“, jak ho sám Mark nazval. Vždy se snažil dělat hudbu pro lidi, vždycky dal na svoje pocity a ne kolik mu kdo vynese peněz, což v téhle době je to “prioritní” pro mnoho jiných. Marka vnímám s velikým respektem!!!

A otázka poslední, na co a kam se nejvíc těšíš v roce 2009, a co bys popřál první Full Moon Party do života?

Je rok 2009 a tak se těším na mnoho krásných zážitků a hodně dobře nálady a pohody! První Full Moon Party bych popřál ať dlouho vydrží a ať přijde dost lidí. Hlavně ať si každý přijde na své a skvěle se baví!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *